Matlab dla każdego

W oczekiwaniu na nowe wpisy dotyczące programowania w MATLABie, chciałbym zwrócić Waszą uwagę, a szczególnie osób zainteresowanych rozpoczęciem pracy w tym środowisku obliczeniowym, na dostosowane do różnych potrzeb i elastyczne wersje licencji, które oferuje MathWorks. Obecnie do dyspozycji są cztery główne rodzaje licencji: standard, education, home i student. Każda z nich dodatkowo jest podzielona na podkategorie, dzięki czemu każdy znajdzie wersję najbardziej optymalną do swoich potrzeb. Co ciekawe, producent już za 35 EUR oferuje dostęp do wersji studenckiej. Jest to w pełni funkcjonalna wersja Matlaba, której głównym ograniczeniem jest wykorzystanie programu wyłącznie na potrzeby i czas trwania studiów.

Poniżej krótka charakterystyka każdej z dostępnych licencji:

  • Jak wskazuje nazwa, licencja standard jest podstawowym rodzajem licencji i jest przeznaczona głównie do zastosowań komercyjnych. Mogą z niej korzystać użytkownicy indywidualni lub zespoły. Pojedynczy użytkownik, może zainstalować MATLABa na czterech komputerach, przy czym w danej chwili można używać tylko dwóch instancji oprogramowania. Poza tym MATLAB w tej licencji nie ma specjalnych ograniczeń i może być używany do dowolnych celów. Z tego powodu, jest to licencja na wykupienie której należy przygotować większy zasób środków.
  • Licencja education jest przeznaczona do zastosowań niekomercyjnych dla instytucji o charakterze edukacyjnym. Producent oferuje tutaj kilka planów taryfowych, od jednego użytkownika po licencję claassroom, która ma charakter sieciowy i jest przeznaczona do obsługi wielu stanowisk w laboratoriach komputerowych. Wersja Campus-Wide License typu education umożliwia instalację MATLABa na dowolnym komputerze, również poza siecią uczelnianą, i swobodny dostęp do programu bez konieczności dostępu do sieci. W chwili obecnej w Polsce z licencji tej mogą korzystać między innymi studenci Politechniki Warszawskiej, WAT-u, AGH w Krakowie. Warto sprawdzić, czy Wasza uczelnia wykupiła Campus-Wide License.
  • Pasjonaci obliczeń numerycznych (to my 🙂 ), którzy chcą wykonywać obliczenia na własny użytek mają do dyspozycji licencję home. Nakłada ona jednak spore ograniczenia na używanie MATLABa, gdyż nie można go wykorzystywać w instytucjach publicznych, edukacyjnych ani w zastosowaniach komercyjnych. Dostępność tej licencji ma również ograniczenia regionalne.
  • Ostatni, lecz dla początkujących najbardziej atrakcyjny rodzaj licencji to student. W wersji podstawowej za 35 EUR można zainstalować i używać na swoim komputerze MATLABa. Osoby, które wymagają dostępu do większej liczby wbudowanych funkcji, powinny sięgnąć po wersję suite, która ponadto zawiera Simulink i 10 najczęściej używanych toolboxów od signal processing po optimization. Za 69 EUR otrzymujemy więc profesjonalne narzędzie, które powinno być odpowiednie do większości zastosowań na kierunkach technicznych studiów wyższych.

Szczegółowe informacje na temat dostępnych licencji znajdziecie na naszej stronie oraz na stronie MathWorks.

Przy tej okazji pozwólcie, że zwrócę waszą uwagę na mój kanał Youtube, na którym będą pojawiać się vlogi i tutoriale publikowane na MATLABlog. Zachęcam do „rozglądnięcia” się na kanale, a szczególnie polecam playlistę MATLAB 2018. Zawiera ona podstawowy kurs MATLABa. Po obejrzeniu kilku odcinków będziecie w stanie samodzielnie rozpocząć pracę z tym programem. Polecam też mojego bloga naukowego.

(Visited 727 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *