MATLAB Plot Tools

Jedną z rzeczy, które od zawsze dawały MATLABowi przewagę nad konkurencją jest możliwość tworzenia w prosty i szybki sposób pięknych wykresów. Prosto, szybko i pięknie... poprzednie zdanie wygląda na oksymoron, ale rzeczywiście jest tak, że zaawansowany użytkownik nie ma najmniejszego problemu, by w ciągu kilku chwil stworzyć w MATLABie piękny wykres. W dodatku wykres, który wygląda dokładnie tak, jak sobie użytkownik zaplanował. Zawodowiec może to zrobić w szybki sposób, bo w końcu jest zawodowcem, a czy mniej zaawansowany użytkownik ma szansę na stworzenie czegoś pięknego? Choćby kosztem czasu? Oczywiście, wystarczy że przekopie się przez dokumentację programu lub skorzysta z Plot Tools. Mimo, że dokumentacja programu jest naprawdę wspaniała, drugie rozwiązanie wydaje się atrakcyjniejsze. Opisem Plot Tools zajmę się w dzisiejszym wpisie.

Sięgam teraz do średnich kursów walut NBP w roku 2014 by przyglądnąć się, jak się miał kurs wymiany dolara kanadyjskiego (CAD) do kursu wymiany dolara singapurskiego (SGD). Dolar to dolar, czy są pomiędzy nimi jakieś istotne różnice? Całą tabelę można pobrać tutaj.

Przygotowanie danych do wyświetlenia sprowadza się do wprowadzenia kilku poleceń.

tabela = readtable('kursyNBP2014.xls', 'Range', 'A2:AK254');
data = datetime(tabela.Var1, 'InputFormat', 'dd.MM.yyyy');
dolarKanadyjski = tabela.dolarKanadyjski;
dolarSingapurski = tabela.dolarSingapurski;

Teraz wykres. Od czegoś trzeba zacząć,

plot(data, dolarKanadyjski);

wykres podstawowy
Jak się można było spodziewać, wykres szału nie robi. Można to jednak zmienić, wystarczy otworzyć narzędzie Plot Tools wciskając ostatni widoczny na pasku narzędzi przycisk. Otworzy się wtedy okno edytora, w którym można ustawić większość rzeczy związanych z wykresem. Posługiwanie się narzędziem jest dosyć intuicyjne. Jeśli chcę dodać przebieg do istniejącej osi wykresu, klikam prawym przyciskiem na osi wykresu i z menu kontekstowego wybieram AddData.

Dodawanie podwykresu

Mogę również dodać kolejną oś wykresu do tego samego okna. Służy do tego menu znajdujące się w lewym górnym rogu narzędzia.

dodawanie podwykresu

Teraz można zmienić tytuły oraz opisy osi wykresów, wybrać odpowiadający nam kolor, kształt markera itd. Zasada jest taka, że należy kliknąć obiekt, który chcemy edytować (np. oś wykresu, jeśli chcemy ją podpisać) i w dolnej części okna Plot Tools pojawiają się najczęściej zmieniane parametry związane z edycją tego obiektu. Jeśli interesuje nas zmiana jakiegoś nietypowego ustawienia, należy kliknąć w przycisk More Properties. Po kilku chwilach pracy można uzyskać pożądany efekt.

gotowy wykres

Jeśli pojawia się potrzeba, by podobny wykres stworzyć dla innej pary danych (tajlandzki bat vs. ukraińska hrywna) można wykorzystać dotychczasową pracę. W menu file wykresu należy wybrać opcję generate code (można to zrobić już po zamknięciu Plot Tools). Wygenerowana zostanie m-funkcja, która jest w stanie odtworzyć, a raczej wygenerować wykres zgodny z naszym przepisem. Wystarczy podać nowy zestaw danych i gotowe.

(Visited 946 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *