MATLAB - bezpłatny kurs

Aktualizacja!

MATLAB - bezpłatny kurs

Pisałem już o ciekawym sposobie na zdobycie oprogramowania MATLAB całkowicie za darmo. Gwoli przypomnienia, licencję na oprogramowanie możemy zdobyć na okres ok. 3 miesięcy w sytuacji, gdy jest nam ona potrzebna do ukończenia kursu na portalu Coursera.org. Jeśli któryś z oferowanych przez Coursera kursów wymaga pracy w środowisku MATLAB, to najprawdopodobniej możemy liczyć na bezpłatny dostęp do programu.


Jednym z oferowanych na Courserze od czasu do czasu kursów jest Introduction to Programming with MATLAB i właśnie zauważyłem, że 2 tygodnie temu zaczęła się nowa edycja. To oznacza, że jest jeszcze czas na dopisanie się do kursu. Warto i to nie ze względu na darmowe oprogramowanie.
Jak sama nazwa wskazuje, kurs wprowadza w tajniki programowania w MATLABIe. Tu więc pora na jedną uwagę: kurs programowania w środowisku MATLAB nie jest zwykłym tutorialem wprowadzającym do pracy w MATLABie. Oczywiście pewne podstawowe tematy się pokrywają, jednak są pewne różnice. Jak sama nazwa wskazuje, Introduction to Programming with MATLAB to wprowadzenie do programowania. To, że do programowania w MATLABie jest oczywiście istotne, jednak nacisk jest położony przede wszystkim na naukę programowania. Wiele aspektów pracy w MATLAbie jest pominiętych, kurs nic nie mówi o konfiguracji gui, wykorzystaniu tabel, obiektów datetime, narzędziach plot tools i wielu, wielu innych. Z tymi tematami powinien zapoznać się każdy użytkownik MATLABa ze względu na to, że mogą mu bardzo ułatwić codzienną pracę. Z drugiej strony nie są one związane z programowaniem (w każdym razie nie z wprowadzeniem do niego) więc w naturalny sposób zostały pominięte. Kurs jest zdecydowanie ciekawy, choć na pewno nie jest prosty (to że jest to wprowadzenie nie oznacza wcale, że jest łatwe). Jeśli ktoś na serio myśli o ukończeniu kursu, czyli o zaliczeniu wszystkich "zadań domowych", to powinien nastawić się na poświęcenie kilku godzin czasu tygodniowo.
Jeśli jednak kogoś interesuje wprowadzenie do programu MATLAB i chciałby po prostu zapoznać się ze środowiskiem w możliwie szybki sposób, polecam z ofertę firmy ONT Wprowadzenie do programu MATLAB 🙂

MATLAB Online

Po przystąpieniu do Introduction to Programming with MATLAB możemy liczyć na bezpłatny dostęp do MATLABa, jednak programu nie będziemy mogli zainstalować na naszym komputerze. Zamiast tego otrzymamy dostęp do MATLAB Online. Oprogramowanie jest w pełni funkcjonalne i na pierwszy rzut oka można się nawet nie zorientować, że działa ono w przeglądarce internetowej.  Zdobycie dostępu do oprogramowania jest bardzo proste. Po dołączeniu do Introduction to Programming with MATLAB na stronie głównej kursu należyu klknąć na zakładkę Resources. Cała procedura została dokładnie opisana w kilku krokach.

MATLAB Online
MATLAB Online

Aktualizacja!

(Visited 8 538 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *