MATLAB - Ciekawe programy z File Exchange

Repozytorium MATLABa File Exchange to przestrzeń do dzielenia się swoimi programami i ulepszeniami do programu. Jest tam dużo treści ale tylko kilka perełek, którym warto się przyglądnąć.

File Exchange to repozytorium gdzie każdy użytkownik MATLABa może dzielić się swoimi programami stworzonymi w ekosystemie MathWorks’a. Zdarzają się również aplikacje (Apps) i uzupełnienia do toolboxów. Jakkolwiek idea jest słuszna, to wiele programów jest niedopracowanych lub nie uruchamia się poprawnie. Są jednak i wartościowe rzeczy. Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami kilkoma programami, które warte są uwagi.

Curve Intersections

Program, który spowodował uśmiech na mojej twarzy. Potrzebujecie czasami znaleźć punkty wspólne wykresów funkcji albo po prostu dowolnych krzywych? To zainstalujcie Curve Intersections. Ten prosty program radzi sobie z tym doskonale. Jako argumenty wejściowe funkcji wystarczy podać wektory x i y, krzywych, dla których chcemy poznać punkty przecięcia. Program zwraca współrzędne tych punktów. Co istotne, nie ma tu ograniczeń na rodzaj wykresu, a program radzi sobie w każdej sytuacji.

Analog Filter Design Toolbox

Projektowanie filtrów analogowych to proces wymagający wiedzy z zakresu przetwarzania sygnałów. MATLAB ma oczywiście do tego narzędzia ale wymaga to napisania własnego programu. Jeżeli dodatkowo chcemy zobaczyć charakterystyki częstotliwościowe, a szczególnie zaprojektować topologię układu elektrycznego sprawa znacząco się komplikuje. Z pomocą przychodzi Analog Filter Design Toolbox. Umożliwia on, co oczywiste zaprojektowanie filtru, ale co istotniejsze oblicza wartości elementów R i C filtrów proponując odpowiednią topologie układu. Cały proces jest łatwy i szybki.

Virtual Hardware and Labs for Controls

Na koniec chciałbym Was zainteresować wirtualnym laboratorium. W zasadzie porusza ono zagadnienia z teorii sterowania i projektowania układów w otwartej i zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Nawet jeśli przerażają Was te pojęcia to tutorial dostępny w Live Editor’ze przeprowadzi Was przez cały proces bezboleśnie na ciekawych przykładach. Polecam wszystkim, nie tylko automatykom.

(Visited 171 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *