MATLAB - GRY i ROZRYWKA

Opisu tych funkcji nie znajdziecie w helpie! W ogóle jakich funkcji? Dzisiaj o grach i programach rozrywkowych, które znajdziecie w MATLABie. Okazuje się bowiem, że MATLAB oferuje „umilacze czasu”, dzięki którym oderwiecie się na chwilę od szału kodowania 🙂

Starsi górale pamiętają na pewno kultową grę „Asteroids” wydaną w 1979 roku przez firmę Atari na konsole i automaty do gry. Gra polega na sterowaniu statkiem kosmicznym i strzelaniu do nadlatujących asteroid, które po trafieniu rozpadają się na mniejsze. Gra była wielkim hitem lat 80-tych a do dzisiaj powstają jej liczne klony. Chcecie zagrać w „Asteroids” w MATLABie? Proszę bardzo! Wystarczy wpisać w command window ‘eml_asteroids’ a następnie uruchomić program z nowego okienka.

Z kolei uruchamiając program ‘sf_tictacflow’ możemy zagrać w MATLABie w kółko i krzyżyk ale w odmianie, w której liczą się tylko ostatnie trzy ruchy. Jeżeli chcecie klasyczną wersję, można ją ściągnąć z File Exchange wpisując w wyszukiwarce tic tac toe.

I na koniec coś co może posłużyć za wygaszacz ekranu. Wpisując ‘vibes’ do command window uruchomimy program, który wyświetla animację obrazującą funkcję własną membrany o kształcie L. Obraz można powiększać i obrać, a animację przyspieszać lub zwalniać.

Czy ten obraz coś Wam przypomina? Dokładnie… Logo MathWorks 🙂 To właśnie na bazie analizy równania falowego membrany typu L i obserwacji funkcji własnej powstało logo, które dzisiaj utożsamiamy z MATLABem. Może kiedyś na ten temat powstanie osobny wpis na blogu bo temat jest ciekawy. A tym czasem.. smacznej kawusi podczas przerwy w pracy 🙂

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *