MATLAB Mobile

MATLAB Mobile -  moc MATLABa na twojej komórce.

Na komórce lub dowolnym innym urządzeniu działającym pod kontrolą systemu Android lub iOS. Przede wszystkim na wstępie trzeba wyjaśnić jedną kwestię - Matlab Mobile nie jest wersją MATLABa na komórki. To aplikacja, która stanowi interfejs do programu zainstalowanego na komputerze lub do jego chmurowej wersji.  Innymi słowy, MATLAB Mobile umożliwia wydawanie poleceń i odbieranie wyników obliczeń bezpośrednio z telefonu komórkowego czy tabletu, wymaga jednak sparowania z MATLABem na komputerze lub z wersją on-line MATLABa.

MATAB Online

Z ostatniego zdania wynika, że komputer PC do używania MATLAB Mobile nie jest niezbędny. Rzeczywiście, licencja na MATLABa w wersji akademickiej i indywidualnej pozwala na korzystanie z chmurowej wersji programu. Do uruchomienia MATLABa wystarczy w takim wypadku przeglądarka  www lub aplikacja Matlab Mobile właśnie. W celu uruchomienia programu w przeglądarce wystarczy przejść do strony https://matlab.mathworks.com i zalogować się na swoje konto użytkownika.

Oczywiście, do korzystania z MATLABa w wersji online niezbędne jest stałe połączenie z internetem.

Jaki to ma sens(or)?

Skoro można uruchomić MATLABa w przeglądarce, jaki sens ma korzystanie z aplikacji MATLAB Mobile? Przede wszystkim,  MATLAB Online (czyli wersja przeglądarkowa) może nie chcieć działać prawidłowo na każdym urządzeniu mobilnym. MathWorks informuje, że na tabletach i smartfonach MATLAB Online nie jest wspierany. Mi co prawda udało się na tablecie z Anroidem program uruchomić, jednak zachowywał się on dziwnie i pojawiały się problemy z wpisywaniem tekstu. Na małych ekranach urządzeń mobilnych zdecydowanie lepiej będzie się spisywał MATLAB Mobile.

Drugi, równie istotny, a być może istotniejszy powód jest taki, że MATLAB Mobile umożliwia zbieranie danych z sensorów dostępnych w urządzeniu mobilnym.

Instalacja, konfiguracja

Jeśli chcemy działać wyłącznie w chmurze, to po uruchomieniu MATLAB Mobile wybieramy opcję Connect to Mathworks Cloud, logujemy się na konto użytkownika i już możemy pracować. Jeśli chcemy urządzenie mobilne wykorzystać jako źródło danych (z zainstalowanych w nim czujników), a pracować zamierzamy na "zwykłym" MATLABie, to na komputerze należy zainstalować dodatkowo  MATLAB Support Package for Android Sensors. Aby to zrobić, po uruchomieniu MATLABa należy wpisać

 supportPackageInstaller

W celu szybszego odnalezienia właściwej paczki w menu po lewej stronie można zaznaczyć Refine by Vendor -> Android.

Po zainstalowaniu paczki w MATLABie należy wpisać polecenie

connector on hasło_wymyślone

Wyświetlą się wtedy wszystkie niezbędne dane, które należy "przepisać" do urządzenia mobilnego. Po uruchomieniu MATLAB Mobile na urządzeniu mobilnym i wybraniu trybu Connect to Computer uzupełniamy niezbędne pola. Należy upewnić się, czy w sekcji sensors włączona jest opcja Control from MATLAB.

Teraz można zacząć zabawę. W celu zbierania danych z sensorów w MATLABie trzeba będzie utworzyć obiekt mobiledev

m = mobiledev

Po wykonaniu polecenia w Command Window wyświetlają się informacje dotyczące dostępnych sensorów i stanu akwizycji. Wszelkie operacje odczytu danych wiążą się z działaniami na utworzonym obiekcie m. Poniżej procedura rejestracji danych.

m.Logging = 1; % rozpoczęcie akwizycji 
pause(3)
m.Logging = 0; % zakończenie akwizycji
[ac, tac] = accellog(m); % wyciągnięcie danych
plot(tac, ac)
xlabel('czas [s]');
ylabel('przyspieszenie [m/s^2]')

Miłej zabawy!

(Visited 796 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *