MATLAB - SAPER, GRA w ŻYCIE I INNE..

Dzisiaj klasyka.. Gra saper (znana chyba wszystkim, którzy wychowali się na Windows XP), gra.. w życie oraz pokaz możliwości 3D MATLABa.

Kontynuuję temat gier i rozrywki w MATLABie. W poprzednim poście pisałem o Asteroids, grze w kółko i krzyżyk i wygaszaczu ekranu. Dzisiaj kolejna dawka gier zrealizowanych przez inżynierów Mathworksa.

Saper (Minesweeper) to gra, która zdobyła popularność dzięki systemowi Windows, gdyż była do niego dołączana niemal od początku do wersji 7. Polega ona na odkrywaniu pól na planszy w taki sposób aby nie natrafić na ukryte miny. Odkryte pola zdradzają informację o tym z iloma minami sąsiadują, dzięki czemu gracz ma informację o tym gdzie potencjalnie znajduje się mina.

Saper kryje się również w MATLABie. Wystarczy wywołać funkcję xpbombs i możemy cieszyć się grą. Dobry przerywnik przy pisaniu złożonych programów.

Gra w życie to ciekawy przykład automatu komórkowego. W zasadzie.. nie jest to gra sensu stricte, gdyż użytkownik nie może podejmować tu żadnych interakcji z programem. Tytułowa „gra”, to rozgrywka pomiędzy komórkami na planszy podzielonej na kwadratowe pola. Jedna komórka to jedno pole. Komórka może znajdować się w jednym z dwóch stanów: być żywa lub martwa, a reguły określające to kiedy komórka się rodzi i kiedy umiera zostały opracowane przez Johna Conwaya w 1970 roku. Na przykład komórka żywa umiera kiedy ma mniej niż 2 (z samotności) lub więcej niż 3 żywych sąsiadów (z zatłoczenia). Z kolei komórka martwa, która ma dokładnie 3 żywych sąsiadów staje się żywa.

Początkowy rozkład komórek żywych i martwych jest losowany. Gra w życie to jeden z tych przykładów, w którym nie da się przewidzieć konfiguracji komórek na planszy w danym cyklu życia populacji… Jest to temat na osobny wpis i być może kiedyś się tym zajmę. Tymczasem sprawdźcie funkcję life, wpisując ją do command window.  

Na koniec coś dla osób kreatywnych. Po wywołaniu funkcji makevase, każdy będzie mógł stworzyć symetryczny obiekt 3D, przypominający wazę. Ot taki przykład możliwości wizualizacji przestrzennych w MATLABie. Miłego eksperymentowania.

(Visited 358 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *