Simulink

Czym jest Simulink?

Simulink - ekran startowy
Czym jest Simulink i dlaczego ktoś miałby chcieć z niego korzystać? To proste pytania, na które nie tak łatwo odpowiedzieć. Może to  od razu budzić zrozumiałą podejrzliwość, bo intuicyjnie czujemy, że jeśli nie można w łatwy sposób przedstawić zalet rozwiązania, to pewnie oznacza, że tych zalet nie ma. W tym wypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Można sobie wyobrazić problem z przedstawieniem mieszkańcom Malediwów uroków jazdy na sankach w zimie. Teoretycznie można to zrobić, ale jak ktoś nie widział śniegu na oczy, to raczej nie zrozumie, zwłaszcza, jeżeli streścimy sprawę w dwóch zdaniach. Przesadnie dokładne i rozbudowane opisy równie rzadko bywają skuteczne choćby ze względu na fakt, że takie opisy są nudne. Wynika to z tego, że każdy z różnych opowieści coś tam o śniegu wie, tylko każdy coś innego i ciężko dostosować przekaz do wiedzy konkretnego słuchacza.


Wracając do Simulinka, jeśli już trzeba to można go przedstawić przy pomocy jednego zdania, z tym że złożonego. Simulink to narzędzie do modelowania i symulacji systemów dynamicznych, a zarazem graficzny język programowania. Powyższe zdanie prowokuje jednak dalsze pytania. Na przykład takie:

  1. Co to jest modelowanie i symulacja systemów dynamicznych?
  2. Graficzny język programowania, co to takiego?
  3. Po co mi jakiś wymyślny graficzny język programowania, kiedy mogę modelować w C, Fortranie, czy choćby w MATLABie?

Modelowanie systemów dynamicznych

Systemy dynamiczne to obiekty czy też zjawiska (pralka, sieć elektroenergetyczna, fala dźwiękowa), które można opisać za pomocą równań różniczkowych. Tworzenie takiego opisu jest tożsame z tworzeniem mniej lub bardziej dokładnego modelu obiektu. Gotowy model można poddać symulacji, tj. sprawdzić jak model zachowuje się w określonych przez nas warunkach. Dobrze przygotowane modele, oddające wiernie rzeczywistość, mogą dostarczyć informacji na temat tego, czego możemy spodziewać się po rzeczywistych obiektach. Jest to niezwykle użyteczne, bo można na przykład przeprowadzić symulację tego, co się będzie działo z silnikiem lub bębnem pralki przy próbie wyprania 8kg cegieł (prędkość wirowania 1000 obr./minutę) bez konieczności dźwigania tych cegieł do pralni.

Graficzny język programowania

Graficzny język programowania Simulinka nie nadaje się do stworzenia komunikatora internetowego czy komputerowej gry zręcznościowej, można go jednak wykorzystać do tworzenia modeli systemów dynamicznych. Czy to wystarczy, by określić Simulink mianem języka programowania? Cóż, wszelkiego rodzaju sterowniki np.  sterownik silnika elektrycznego, to bardzo często również systemy dynamiczne, tj. zależności pomiędzy tym, co sterownik mierzy a tym, jakie sygnały sterujące wysyła, również są opisane przy pomocy równań różniczkowych. Można taki model sterownika w Simulinku stworzyć i można również na podstawie tak przygotowanego modelu automatycznie wygenerować program sterujący (np. w języku C) i zaprogramować wybrany mikroporcesor. Skoro można coś w Simulinku zaprogramować, zasługuje on tym samym na miano języka programowania.

Dlaczego Simulink?

Odpowiedź na to pytanie również można zamknąć w jednym zdaniu: Korzystając z Simulinka pewne problemy możemy rozwiązać o wiele szybciej i wygodniej niż w przypadku innych rozwiązań. Taka formułka naturalnie nie jest specjalnie pomocna ale prawda jest taka, że nie ma możliwości sensownego przedstawienia Simulinka w krótkim opisie. Rozwiązanie jest jedno: przykład.

Pojawi się w następnym wpisie.

(Visited 762 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *