Simuthon, czyli wyjątkowy Hackathon

W dniach 1-2 grudnia a odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie, a Ty możesz być jego częścią! Simuthon - o nim mowa - to wyzwanie i przygoda! Autorem niniejszego artykułu jest Błażej Żyliński. Najemny innowator i wynalazca. Seryjny przedsiębiorca.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest hackathon. Za członem hack stoi programowanie, a -athon wywodzi się z angielskiego marathon. Hackathon to nic innego jak maraton programowania. Długi dystans, na którym trzeba bez przerwy biec, a właściwie kodować.

Słowo to jest bardzo młode, po raz pierwszy użyto go prawdopodobnie 4 czerwca 1999 roku.

Zazwyczaj hackathony polegają na opracowaniu produktu lub rozwiązania zadania stricte programistycznego. Najczęściej ich efektem jest wersja demo jakiejś aplikacji.

Bywa, że na zmagania przychodzą już doświadczone zespoły, a nawet startupy, które rozwijały swoje rozwiązania już wcześniej, a na hackathonie dostosowują je do konkretnych wymagań.

Software góruje na takich wydarzeniach, ponieważ w kilkanaście godzin można napisać jakiś program, zrobić wizualizację etc. W przypadku rozwiązań elektronicznych, a tym bardziej mechanicznych, bardzo trudno wytworzyć prototyp w tak krótkim czasie.


https://simuthon.com/#registration

Simuthon to coś nieco innego. Kładzie nacisk na tworzenie symulacji, co nie wyklucza programowania jako takiego. Symulować można złożone systemy, układy sterowania, napędy czy całe pojazdy. To coś niespotykanego, a jednoczenie pokazującego potęgę narzędzia jakim jest środowisko MATLAB&Simulink, które świetnie sobie radzi z takimi wyzwaniami.

Wobec powyższego decyzja o organizacji symulacyjnego maratonu była oczywista! W związku z tym połączyliśmy siły z MathWorks i Aptiv. Dzięki temu w trakcie zawodów uczestnicy - mamy nadzieję, że jesteś jedną albo jednym z nich - będą musieli rozwiązać trzy zadania:

  • projektowanie systemów sterowania dla komponentów pojazdu,
  • detekcja obiektów na rzeczywistych danych zebranych podczas jazd testowych,
  • optymalizacja planowania trasy w przestrzeni miejskiej, takiej jak Kraków.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a wszystko odbędzie się w Novotel Krakow City West, ul. Armii Krajowej 11 w Krakowie.

Dlaczego warto wystartować?

Start w Simuthonie to podjęcie wyzwania, a to wartość sama w sobie. Udowodnisz, że możesz i potrafisz zdobyć się na odwagę, by zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów.

Udział w wydarzeniu to świetna okazja do zaprezentowania swojej osoby. Niejednokrotnie po hackathonach uczestnicy otrzymują propozycje pracy. Jest to działalność dodatkowa, wykraczająca poza utarte schematy - będzie świetnie wyglądać w Twoim CV.

Współzawodnictwo i zespołowa praca nad zadaniami to dobra okazja do poznawania nowych osób i budowania relacji.

W trakcie Simuthonu będziesz mieć dostęp do pełnego środowiska MATLAB&Simulink wraz z dokumentacją i wsparciem merytorycznym od Aptiv. To nie zdarza się na co dzień!

Gdyby tego było mało pierwsze trzy zespoły otrzymają atrakcyjne nagrody:

Pierwsze miejsce: karta podarunkowa 200 PLN w sklepie MORELE na każdego członka drużyny,
Model Porsche LEGO na drużynę

Drugie miejsce: karta podarunkowa 150 PLN w sklepie MORELE na każdego członka drużyny
Model Ferrari 488 LEGO na drużynę

Trzecie miejsce: karta podarunkowa 100 PLN w sklepie MORELE na każdego członka drużyny
Model Mustang LEGO na drużynę

Dlaczego Simuthon trwa tak krótko?

Ideą Simuthonu nie jest opracowywanie szczegółowych rozwiązań. Organizatorzy liczą na pomysłowość zespołów, które skutecznie rozwiążą zadania. Jest to konkurs pomysłów i idei. Dzięki temu uczestnicy nie tracą tygodni czy miesięcy na rozwiązanie, które może okazać się ślepą uliczką już na początku.

Zaczynamy w piątek 1 grudnia o godzinie 20:00, a w sobotę 2 grudnia o godzinie 10:00 ogłaszamy wyniki. Po wszystkim pozostaje się wyspać i miło spędzić resztę weekendu wspominając Simuthon!

Jak przygotować się do zmagań?

Dobrze mieć już drużynę, z którą podejmiesz wyzwanie. To sporo ułatwi choć nie jest to warunek uczestnictwa. Organizatorzy w razie potrzeby pomogą Ci stworzyć drużynę. Zespoły mogą liczyć od dwóch do czterech osób.

W budowie drużyny bardzo pomocne będzie dołączenie do serwera Discord, który zostanie uruchomiony w środę 29 listopada.

Na pewno warto przyjść na Simuthon wyspanym. Czeka Cię 12 godzin intensywnej pracy, do tego przez noc. To mało czasu dlatego często uczestnicy zaciągają dług na swoim śnie.

Dobrze zadbać o jedzenie i nawodnienie nawet jeżeli - tak jak w tym przypadku - zapewniają je organizatorzy. Nie zaszkodzi mieć swoich specjałów w zapasie.

Jeżeli w pracy pomaga Ci bliska sercu maskotka, przebojowy kubek czy ulubiona muzyka to nie krępuj się i przynieś je ze sobą!

Podsumowanie

Chyba nie muszę Cię już przekonywać do uczestnictwa w Simuthonie. To po prostu świetna zabawa. Biorąc udział w zmaganiach wiele zyskujesz i dajesz sobie szansę na zwycięstwo!

To co musisz pamiętać to:

  • rejestracja trwa do 29.11.2023
  • otwarcie serwera na Discordzie nastąpi 29.11.
  • Simuthon trwa 12h - zaczyna się 01.12. w piątek wieczorem, a kończy 02.12. w sobotę rano

Szczegółowa agenda poniżej:

Przed zawodami:

18.09.2023 – Rozpoczęcie zapisów

29.11.2023 – Zakończenie rejestracji

01.10-29.11.2023 – Wysłanie do drużyn potwierdzeń uczestnictwa

29.11.2023 – Serwer Discord zostaje udostępniony drużynom

Dzień zawodów 01/02.12.2023:

18:00 – Otwarcie obiektu dla zawodników

19:50 – Ceremonia otwarcia

19:58 – Ujawnienie zadań

20:00 – Rozpoczęcie zawodów

02:00 – Punktacja do przerwy

08:00 – Zakończenie zawodów

10:00 – Ceremonia zamknięcia i ogłoszenie zwycięzców

Organizatorami hackathonu jest Oprogramowanie Naukowo-Techniczne , firma Aptiv i MathWorks.

Do zobaczenia!

(Visited 305 times, 1 visits today)

Jeden komentarz do “Simuthon, czyli wyjątkowy Hackathon”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *