BLog - Jesienna reaktywacja

Po długiej przerwie wracamy do regularnego publikowania artykułów na naszym blogu. Dzisiaj post o charakterze przeglądowym, gdyż przez ostatnie miesiące całkiem sporo się wydarzyło w Świecie MATLABa.
MATLAB 2021b

Przede wszystkim we wrześniu pojawiła się nowa wersja MATLABa i Simulinka. Według producenta, firmy Mathworks, najważniejsze zmiany w pakiecie 2021b, to dodanie dwóch nowych toolboxów, pięć istotnych ulepszeń w innych tolboxach i tradycyjnie setki drobnych poprawek i usprawnień.

Pierwszy z nowych toolboxów to RF PCB Toolbox – służy do projektowania wielowarstwowych płytek drukowanych dla radiowego pasma częstotliwości. Funkcje toolboxa umożliwiają uwzględnienie takich zjawisk jak sprzężenia, dyspersję czy efekty pasożytnicze. Przeznaczony jest raczej dla wąskiej grupy odbiorców niemniej widać, że Mathworks nie boi się wchodzić z produktami na nowe obszary.

Druga nowość to Signal Integrity Toolbox – który jest przeznaczony dla specjalistów zajmujących się projektowaniem szybkich łączy szeregowych i równoległych. Pakiet posiada zróżnicowane funkcje, umożliwia parametryzacje eksperymentów, wizualizowanie przebiegów czasowych sygnałów,  czy badanie przesłuchów między kanałami. A to tylko czubek góry lodowej.

Znacznej aktualizacji doczekały się również takie obszary MATLABa jak: Symbolic Math Toolbox, Lidar Toolbox, Simulink Control Design oraz Deep Learning, Reinforcement Learning, Predictive Maintenance, Statistics and Machine Learning. Szczegółowy opis wszystkich nowości i zmian bez trudu odnajdziecie na stronie Mathworksa.

Z rzeczy, na które warto zwrócić uwagę to ulepszenia w ‘Editorze’, dotyczące autouzupełniania kodu, debuggera, edycji bloków, itp. Powinno to jeszcze bardziej przyspieszyć i ułatwić tworzenie programów. Druga godna uwagi rzecz dotyczy możliwości uruchamiania skryptów Pythona. Jakkolwiek pewne możliwości istniały już w przeszłości, to warto przyglądnąć się temu ulepszeniu obecnie. Niewykluczone, że na ten temat powstanie niebawem post na naszym blogu.

Filmy - obiekty dynamiczne

Ponieważ na blogu od czasu do czasu pojawiają się wątki związane z symulacja obiektów dynamicznych, to zachęcam Was również do zobaczenia dwóch filmów z mojego kanału (tu i tutaj), które dotyczą właśnie tego obszaru. Tłumaczę w nich jak rozpoznać obiekty dynamiczne i czym one się charakteryzują. Jakkolwiek we filmach tych nie ma nic o programowaniu w MATLABie to powinna być to cenna dawka wiedzy dla wszystkich inżynierów i programistów.

20-lecie MATLAB Central

A na koniec coś lekkiego… Z okazji 20-lecia MATLAB Central, został ogłoszony konkurs MATLAB Mini Hack. Uczestnicy mają 280 znaków (ze spacjami) na napisanie programu tworzącego ciekawą grafikę. Zasady konkursu i prace można znaleźć pod tym linkiem. Ponieważ sam kiedyś zajmowałem się generowanie fraktali, to z sentymentem podziwiam program tworzący obraz zbioru Mandelbrota..

(Visited 55 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *