MATLAB - Kurs podstawowy [FILM]

Jeżeli jesteś stałym bywalcem naszego bloga, to być może jest Ci znany, opublikowany nieco ponad 3 lata temu, „MATLAB tutorial”. Ten tekstowy poradnik, był w zamyśle przeznaczony dla osób początkujących, które nie miały wcześniej styczności z MATLABem. Jakkolwiek treść tego tutoriala jest nadal aktualna i warto z niej korzystać, to jako uzupełnienie polecam serię filmów opublikowanych w 2018 roku pod wspólnym tytułem „Matlab – Wprowadzenie”.

Filmy te przeznaczone są dla osób początkujących i można je znaleźć na moim kanale na Youtube. Na tym blogu będę jednak omawiał kolejne odcinki w rozszerzony sposób. Zachęcam Was zatem do śledzenia postów i oglądania filmów w takt ich publikacji na MATLABlog. Do tej pory ukazało się dziewięć części:

  1. Interfejs i system pomocy. Wprowadzanie danych.
  2. Skrypty i funkcje
  3. Operacje arytmetyczne
  4. Typy danych
  5. Dobre praktyki programowania. Generacja sygnałów zdeterminowanych.
  6. Generacja sygnałów losowych
  7. Analiza sygnałów
  8. Publikacja wyników

Dzisiaj dwa słowa na temat części pierwszej, która dotyczy interfejsu i systemu pomocy MATLABa oraz metod wprowadzania danych.

Każdy kto zaczyna pracę z MATLABem, chce jak najszybciej nauczyć się go używać, by uzyskać natychmiastowe rezultaty. W efekcie, początkujący uczą się kilku podstawowych funkcji pomijając informacje na temat charakterystyki obliczeń numerycznych w produkcie MathWorksa. A to może prowadzić do wielu nieporozumień i w konsekwencji frustracji. MATLAB jest zoptymalizowany pod kątem obliczeń macierzowych i warto rozumieć mechanizmy stojące za tym pojęciem. Dlatego osobom początkującym zawsze polecam aby w pierwszej kolejności zapoznały się z treścią choćby pierwszego rozdziału dokumentacji, a dopiero później podjęły wyzwanie programowania w MATLABie. Ten jednokrotnie poświęcony czas na lekturę „helpa”, pozwoli Wam zaoszczędzić wiele nerwów i czasu w przyszłości.

Dokumentacja jest w MATLABie bardzo dobrze opracowana. Są tam omówione nie tylko funkcje tego programu, ale również charakterystyka obliczeń numerycznych, filozofia związana z analizą danych, projektowaniem układów sterowania, itp. W wielu miejscach można znaleźć dygresje naukowe lub co najmniej odnośniki do opracowań z czasopism i książek. Treść dokumentacji MATLABa wykracza daleko poza zwykły manual. „Help” jest zintegrowany z interfejsem środowiska obliczeniowego i można z niego korzystać na wiele użytecznych sposobów, w tym w sposób kontekstowy niemal na każdym etapie pisania programu. W jaki sposób efektywnie korzystać z dokumentacji i systemu pomocy MATLABa znajdziecie w pierwszej części filmu „MATLAB – Wprowadzenie”:

(Visited 452 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *