MATLAB - Autonomiczny dron

Drony stają się dla nas coraz bardziej dostępne – już za kilkaset złotych można cieszyć się wersją mini. Z drugiej strony profesjonalne rozwiązania oferujące wyszukane algorytmy do nawigacji są bardzo drogie. Czy da się połączyć niską cenę z autonomią drona? Za pomocą MATLABa być może tak!

Wyobraźcie sobie, że dron w sposób całkowicie autonomiczny, startuje, porusza się pomiędzy punktami charakterystycznymi terenu (które sam rozpoznaje), omija przeszkody i ląduje w wyznaczonym miejscu. A to wszystko bez względu na warunki pogodowe, w tym podmuchy wiatru, które zakłócają lot. Bez GPSu i ręcznego sterowania. Gdzie może przydać się taka funkcjonalność? Zarówno w małych dronach bez modułu GPS, które są przeznaczone do rozrywki, jak również w komercyjnych rozwiązaniach dla służb ratunkowych. Są przecież sytuacje kiedy sygnał GPS nie jest dostępny, na przykład w jaskiniach czy wnętrzach budynków.

Konkurs MathWorks’a

I tu z ciekawą propozycją przychodzi producent MATLABa. MathWorks Minidrone Competition to konkurs, którego celem jest wyłonienie najlepszego algorytmu przeznaczonego do autonomicznej nawigacji dronem, który ma poruszać się po z góry określonej drodze bez sygnału GPS. Na potrzeby konkursu zadanie będzie nieco uproszczone i sprowadzone do warunków laboratoryjnych: ścieżka przelotu będzie naniesiona linią na powierzchni ziemi. Rozpoznanie otoczenia, w tym wyznaczonej linii, będzie odbywać się za pomocą kamery zainstalowanej na dronie Parrot Mambo. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

Zasady

Konkurs składa się z dwóch etapów: symulacyjnego i praktycznego. Etap symulacyjny musi być wykonany w środowisku Simulink z użyciem pakietu Simulink Support for Parrot Minidrones. Należy zaprojektować i zbadać symulacyjnie algorytm do sterowania dronem, aby ten, w sposób autonomiczny wykonał lot wzdłuż linii i wylądował w oznaczonym miejscu. Tutaj ocenie podlegać będzie, jak dokładnie dron śledził tor lotu, w jakim czasie pokonał trasę oraz czy poprawnie wylądował.

Drugi etap ma charakter praktyczny i odbędzie się w laboratoriach MathWorks na całym świecie. Zespoły, które wykażą się najlepszymi wynikami symulacji, będą mogły dokonać implementacji algorytmu w dronie Parrot Mambo. Każdy zespół będzie miał 30 minut (w dwóch slotach po 15 minut) na wgranie oprogramowania do drona i jego kalibrację. Następnie rozpocznie się właściwy konkurs, w którym zachowanie drona będzie oceniane przez inżynierów MathWorks’a.

Zgłoszenia

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać formularz zgłoszeniowy. Po akceptacji zgłoszenia, MathWorks dostarczy kluczy do uruchomienia MATLABa.  Następnie przed określonym w regulaminie konkursu terminem należy przesłać rozwiązanie. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

(Visited 259 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *