MATLAB – UCZENIE MASZYNOWE #3 – LOGIKA ROZMYTA

Uczenie maszynowe to nie tylko zdolność samouczenia algorytmów ale również wnioskowanie rozmyte, a więc podobne do tego w jaki sposób człowiek ocenia sytuacje i podejmuje decyzje. Jak nauczyć algorytm w MATLABie aby poprawnie rozróżniał od siebie elementy o cechach posiadających subtelne różnice? W tym wpisie poruszę ważny wątek związany z uczeniem maszynowym o nazwie logika rozmyta.
Czytaj dalej MATLAB – UCZENIE MASZYNOWE #3 – LOGIKA ROZMYTA

MATLAB – UCZENIE MASZYNOWE #1 – KLASYFIKACJA k-Means

Automatyczna klasyfikacja obiektów bez nadzoru człowieka to jedno z zadań jakie stawia się przed algorytmami uczenia maszynowego. Z artykułu dowiecie się jak działają takie algorytmy oraz jak napisać program w MATLABie, który z wykorzystaniem samouczącego się algorytmu k-Means będzie dokonywał klasyfikacji obiektów.
Czytaj dalej MATLAB – UCZENIE MASZYNOWE #1 – KLASYFIKACJA k-Means

Ciekawy zbiór danych przedstawiony na wykresie bubblechart

Autorem wpisu jest Wojciech Łabuński - doktorant na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. W tym wpisie przedstawi krótki zarys prac nad wykresem bąbelkowym zgłoszonym do konkursu „Liczbowy zawrót głowy”. Zadanie konkursowe polegało na znalezieniu ciekawego zbioru danych, który można przedstawić na wykresie bubblechart lub geographic buble chart.

Czytaj dalej Ciekawy zbiór danych przedstawiony na wykresie bubblechart

MATLAB - SZTUCZNA INTELIGENCJA?

Literatura, filmy i gry science fiction ukazują nam przyszłość, w której sztuczna inteligencja jest powszechnie obecna i ułatwia życie człowieka. Czasami jednak też buntuje się i przejmuje kontrolę. Część z tych wizji (pozytywnych) stała się rzeczywistością, a uczenie maszynowe i głębokie sieci neuronowe są powszechnie stosowane w wielu dziedzinach nauki i techniki. Zobaczmy co w tej materii ma do zaoferowania MATLAB.
Czytaj dalej MATLAB - SZTUCZNA INTELIGENCJA?