Gdzie się tego uczyć?

Jedne z najpopularniejszych wpisów na matlablogu to MATLAB - bezpłatny kurs oraz oczywiście MATLAB za darmo. Nie powiem, żeby było to jakoś specjalnie zaskakujące 🙂 Od popełnienia tamtych wpisów minął już rok, dzisiaj za jednym zamachem zaktualizuję więc oba.

Na początku trochę o źródłach wiedzy.

Język angielski zalecany

Jest sporo materiałów dotyczących MATLABa w języku polskim, ale - nie oszukujmy się - w języku angielskim jest ich dużo więcej. Jeśli operujesz  angielskim na podstawowym poziomie, to moim zdaniem lepiej jest troszkę podszkolić znajomość tego przydatnego języka i zapewnić sobie dostęp do niemal nieograniczonych źródeł wiedzy, niż trzymać się wyłącznie polskojęzycznych materiałów.

Od producenta

Ogrom materiałów dotyczących MATLABa i pracy w tym środowisku może przytłaczać. Na youtube można znaleźć tutoriale dla początkujących jak i dla zaawansowanych na każdym poziomie. W drugiej dekadzie XXI wieku należy wymagać pewnej jakości od udostępnianych w sieci treści, dlatego radzę odpuścić sobie kręcone telefonem komórkowym filmy z youtube'a i skoncentrować się na materiałach tworzonych z myślą o ludziach, którzy chcą się czegoś naprawdę nauczyć. Pierwsze kroki najlepiej jest skierować wprost na stronę producenta, pod adres https://matlabacademy.mathworks.com. Udostępniony został tam interaktywny tutorial solidnie zaznajamiający z podstawami pracy w MATLABie. Interaktywność oznacza w tym wypadku to, że kursant otrzymuje szereg zadań, które musi wykonać, wpisując odpowiednie polecenia w oknie poleceń MATLABa (taka zmodowana wersja online programu).

Ukończenie całości może zająć ok. 1,5 godziny, ale pozostawia w głowie niezbędne podstawy. Strona oferuje również zaawansowane tematyczne kursy, te są jednak płatne.

Pozostając na stronie producenta warto odwiedzić sekcje Academia, gdzie dostępny jest cały szereg bezpłatnych materiałów i nagrań dla początkujących. Te kolejne tutoriale nie są już interaktywne, ale ich jakość jest na bardzo wysokim poziomie.

Coś dłuższego

Oczywiście tutoriale mogą pozostawić wrażenie niedosytu. Przed poszukiwaniem dalszych treści do konsumpcji zalecam zastanowić się nad jedną ważną kwestią: czego tak naprawdę chcemy się uczyć? Czy po prostu MATLABa i programowania w nim? Jeśli tak, to na portalu Coursera za miesiąc startuje kolejna edycja kursu Introduction to Programming with MATLAB. Ukończenie kursu zapewnia biegłe posługiwanie się językiem MATLABa. Niestety, w kursie pominięte są aspekty pracy w środowisku, które nie są związane w klepaniem kodu, ale... to w końcu kurs dotyczący programowania. Zadania prezentowane podczas kursu wymagają niezłej gimnastyki umysłowej i zapewniają sporo zabawy. Dostęp do treści jest bezpłatny, jednak w celu uzyskania certyfikatu ukończenia kursu trzeba uiścić opłatę w wysokości $50 (no i zaliczyć wszystkie zadania, rzecz jasna).

Jeśli lubisz łamigłówki

Niektórzy do nauki nie potrzebują rozbudowanych i kursów i tutoriali a jedynie motywacji do siedzenia w dokumentacji. Taką motywację może zapewnić MATLAB Cody, platforma skupiająca miłośników MATLABowych łamigłówek. Zasady są proste - do rozwiązania można sobie wybrać jedno z dostępnych zadań. Rozwiązań postawionego problemu może być kilka, my jednak będziemy mogli zapoznać się z nimi dopiero, gdy przedstawimy własną (prawidłową) propozycję. Rozwiązania są oceniane, im mniej rozbudowane tym lepiej.

Nie samym MATLABem człowiek żyje

MATLAB może służyć do zabawy (jak prawie wszystko), jednak przede wszystkim jest to narzędzie do rozwiązywania problemów z.... no właśnie, z przeróżnych dziedzin. Zamiast koncentrować się wyłącznie na MATLABie warto czasem  od razu pochylić się nad tym, do czego znajomość MATLABa ma się przydać. Wiedza się będzie ładnie uzupełniać. Wspomniany wyżej portal Coursera od wielu lat oferuje ciekawe kursy, podczas których wykorzystywany jest również MATLAB. Zadania stawiane w ramach kursu przed uczestnikami są często bardzo wymagające i zmuszają do opanowania narzędzia na wysokim poziomie. Do niedawna na kursy trzeba było "polować", a na powtórkę czekać nawet kilka lat (np. na Probabilistic Graphical Models). Ostatnio model się zmienił i poszczególne sesje często nakładają się na siebie, tj. jeszcze się kurs nie skończy, a kolejna jego odsłona rusza dla nowych słuchaczy. Jak na razie większość materiałów jest dostępna bezpłatnie, choć wpłata kilkudziesięciu dolarów umożliwia otrzymanie certyfikatu ukończenia kursu. Jaki kurs wybrać? Jeśli szukać pod kątem MATLABa, to można wpisać to właśnie hasło w oknie wyszukiwania na głównej stronie portalu. Ja z mojej strony polecam wspomniane już Probabilistic Graphical Models oraz będący na czasie Machine Learning.  Muszę jednak z góry uprzedzić, że ukończenie każdego z powyższych Coursero-kursów wymaga sporej ilości czasu, przynajmniej kilku godzin tygodniowo przez 2 - 3 miesiące. Pisząc o kilku godzinach mam na myśli bardziej 8 niż 2.

Jeśli czasu nie ma...

Niestety nie znam sposobów szybkiego opanowania MATLABa w szybki i bezbolesny sposób. W każdym razie finansowo bezbolesny :). Zdeterminowanych, by opanować pracę w programie w krótkim czasie, zapraszam na szkolenia organizowane przez firmę ONT w Krakowie: http://www.ont.com.pl/szkolenia-ont/szkolenia-otwarte/

A darmowy MATLAB?

W dalszym ciągu nie jest mitem. Nie ma się o czym rozpisywać, po zarejestrowaniu się na niektóre z kursów na platformie Coursera otrzymujemy czasowy dostęp do MATLABa (jeśli program jest potrzebny w ramach zajęć). Nie to jednak powinno być motywacją do rozpoczęcia kursu 🙂

 

 

(Visited 2 802 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *